TRENDY WNĘTRZARSKIE 2017/2018

TRENDY WNĘTRZARSKIE 2017/2018

Niektóre trendy wnętrzarskie istnieją przez wiele lat. Najpierw błyszczą niepodzielną gwiazdorską nowością, by po jakimś czasie ustąpić pierwszeństwa młodszym pomysłom i gdzieś nadal w ich pobliżu trwać. Inne trendy, nieco mniej uniwersalne, lecz bardziej szalone, zazwyczaj żyją krócej i uwodzą tych, którzy potrzebują częstszych zmian. Skupię się na tym, co w tej chwili aktualne i ma szansę pożyć dłuższym życiem, jak również  na tym, co na targach wnętrzarskich, zarówno w Polsce, jak za granicą, pojawia się jako świeże.

Wśród trendów zmiany widoczne są  przede wszystkim w kolorystyce. Jestem nimi zachwycona!

1. KOLOR GRANATOWY – prawdopodobnie stanie się nową czernią tych czasów. Stosowany jest na dużych powierzchniach: ścianach, sofach, fotelach.  Wydaje się bardzo przyjazny, obejmujący Ciebie niczym granatowa noc.   

2. KOLOR GREENERY  – został wybrany przez Instytut Pantone jako kolor roku 2017. Od tego się zaczęło.  Na tej bazie na dobre rozwinął się trend rajskich ogrodów i dżungli. Pojawiły się bujne egzotyczne rośliny, a największą furorę zrobiła monstera. Monstera zapewne na długo powróci do naszych domów, nie tylko na tapecie.

I równie modne będzie przebywanie we własnej dżungli. Spójrzcie na przepiękne zestawienia materiałów, faktur i kolorów. Cudowne!

3. KOLOR ŻÓŁTY I CEGLASTO – POMARAŃCZOWY dołączyły do palety kolorów bardzo pożądanych w najbliższym czasie. Pięknie do siebie pasują, razem z granatem, niebieskim w wielu odcieniach, czy zielenią. Zdjęcia pokazują modne kolorystyczne połączenia.

4. KOLORY ZIEMI: beże, brązy, ciemne szarości, grafity. Były, są i będą. Zmiany polegają na całościowym zagarnięciu przestrzeni przez te kolory.

Pamiętajmy, od tej pory nie boimy się ciemnych ścian! Powracają też ciemne podłogi.

5. Nowy trend: DARK NORDIC – styl skandynawski, do tej pory jasny, postanowił przebrać się w ciemne barwy. Koniec z bielą i jasną szarością na ścianach oraz rozbielonym wszędzie drewnem. Na ścianach dominuje granat, zieleń, grafity  i szarości.

6. NATURALNE MATERIAŁY. Stawiamy na prawdziwe drewno (może być z odzysku), terakotę (cegły i płytki), kamień (marmur! oraz kwarc) i beton.  Laminowane panele – są zdecydowanie passe.

Drewno od jakiegoś czasu niekoniecznie musi znajdować się na podłodze. Można nim zaakcentować jedną ścianę, sufit. To co dawniej było wadą, czyli wszelkie niedoskonałości, rysy i spękania drewna – teraz jest zaletą.

Terakota. Ściana wyłożona płytkami lub cegłą, najlepiej z odzysku, koniecznie prawdziwą, robi wielkie wrażenie. Odnajdzie się dobrze we wnętrzu rustykalnym, loftowym, czy nowoczesnym.

Tu na cegłę położono tzw tynk niemiecki. Technika polega na przecieraniu tynku, by uzyskać efekt postarzenia. Do tego wspaniale kontrastujące aksamitne obicie sofy.

Beton. Naturalny, polerowany lub tzw. architektoniczny.

Nowoczesne lastryko. Może być w różnych kolorach, możne zawierać kolorowe kamyczki. Jest piękne. 

Na zdjęciu poniżej dwa rodzaje lastryko w zestawieniu z marmurem. Bardzo ciekawe!

Marmur. Jest obłędnie modny. I kosztowny 🙁

7. FAKTURY. Zestawiamy ze sobą materiały gładkie i o bogatej teksturze. Modne są tapicerowania, wypukłe sploty, chropowatość betonu czy cegły, gładkość aksamitu i szkła. Im więcej różnorodności, tym lepiej! Na zdjęciach przykłady łączenia różnych materiałów.

 

8. FILOZOFIA HYGGE. W domu ma być nam wygodnie, funkcjonalnie i przyjemnie. To nasza przystań. Dlatego sofy i fotele są miękkie i skłaniające do odpoczynku. Łóżka zaś mają posiadać miękkie tapicerowane zagłówki i wspaniałe ogromne materace. Rezygnujemy z twardych oparć.

9. NOWE KUCHNIE. Trend polega na odchodzeniu od wszechobecnego dotychczas koloru białego. Generalnie dominują zasady jak w salonie i  przebojem jest  kolor granatowy.

Na zdjęciu poniżej nowość: wyspa kuchenna zaprezentowana na Targach Dom Inteligentny w Warszawie. To produkt polski, który wzbudza niemałe zainteresowanie za granicą. Powstała ze spieków kwarcowych i ma wiele funkcji, które nie od razu są widoczne (np. ukrytą płytę grzewczą).

10. ŻARÓWKI. Modne są i wciąż będą lampy „bąbelki” z dmuchanego szkła, przez które widać żarówki w stylu vintage.

11. KOLOROWE SZKŁO – lazury, szmaragdy, żółcie i pomarańcze – to wesoły detal, który doskonale podkreśli na zasadzie kontrastu lub uzupełnienia wybraną przez nas kolorystykę wnętrza.

12. HEKSAGONY – świat na ich punkcie oszalał. Mocny trend od jakiegoś czasu.  

 

 

13. EFEKT OMBRE. Czyli opętanie poprzez cieniowanie. Ściany mają wyglądać tak jak po malowaniu akwarelą. Możemy również zastosować ten efekt w obrazach, tkaninach, tapetach.

     

14.  ZŁOTO i MOSIĄDZ. Pięknie prezentują się na tle ciemnych ścian, błękitu i zieleni.  Różowe złoto, czyli miedź, pożegnała się już z występami na wybiegu.

Pomyślałam, że może komuś, kto chce odświeżyć swoje mieszkanie, przydadzą się te informacje. Mam nadzieję, że nie zdołałam Wam popsuć humoru ilością zdjęć i drogich na nich przedmiotów :). Niektóre trendy świadomie pominęłam w tej relacji, zostawiając je na czas późniejszy. Jeśli temat spodobał się Wam i będziecie mieli ochotę na ciąg dalszy, chętnie będę kontynuować. Pozostają jeszcze do omówienia takie tematy jak np. trend polegający na odrabianiu ćwiczeń z geometrii (lampy, meble o geometrycznych kształtach), trend retro (lata 50,60,70-te), przestrzeń dla malucha, design dla zwierząt, salon zewnętrzny (czyli taras urządzony jak salon wewnątrz),  trendy łazienkowe itd. 

Czy warto decydować się na nowinki wnętrzarskie? Przekornie powiem, że czasem warto. Zwłaszcza wtedy, gdy czujemy, że odnowiony dom poprawi nam samopoczucie o wiele bardziej niż nowa sukienka. Pamiętajmy przy tym, że młoda kilkunastoletnia dziewczyna decyduje się na nową sukienkę zazwyczaj tylko dlatego, że taka jest moda. Osoba bardziej dojrzała wybiera bardziej świadomie i kieruje się tym, w czym jej do twarzy. Życzę, by wszystkie wybory, jakich dokonacie, pasowały Wam do twarzy :).  

Pozdrawiam serdecznie.

LK

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *