JAK OSZUKAĆ METRAŻ

JAK OSZUKAĆ METRAŻ

Tym razem będzie o tym, jak optycznie powiększyć mieszkanie. Istnieje kilka sprawdzonych trików, które umiejętnie zastosowane w małym M, pozwolą poczuć się w nim swobodnie i odetchnąć pełną piersią, mimo niewielkiej przestrzeni. Te same triki, zastosowane w większym wnętrzu, niewątpliwie jeszcze bardziej poprawią  jego przestrzenne walory.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń?  Oto sekretna droga do sukcesu:

 1.  Usuń niepotrzebne ściany. Szczególnie uważnie przyjrzyj się ściankom działowym między przedpokojem, salonem i kuchnią. Połączenie tej przestrzeni w jedną spowoduje, że wzrok będzie mógł wędrować dalej, a ściany przestaną na nas „napierać”. Ten zabieg sprawi również, że mieszkanie będzie lepiej doświetlone, co odgrywa niebagatelną rolę dla naszej psychiki.

 2. Zadbaj o dobre doświetlenie światłem dziennym. Wymień okna na duże, z jak najmniejszą ilością podziałów i jeśli to możliwe, niech sięgają nawet od sufitu do podłogi.  Jeśli jesteś szczęśliwcem i za oknami nie masz bloku naprzeciwko, nie zasłaniaj ich w ciągu dnia. Pozwól, by wnętrze mieszkania łączyło się z tym, co jest na zewnątrz. Jeśli wzrok będzie mógł wędrować poza mury domu, Twój mózg uzna, ze jest przestrzennie również wewnątrz. W sytuacji gorszej, gdy sąsiedzi zaglądają Ci do okien, trzeba niestety je przysłonić. Wybierz wówczas na zasłony tkaniny zwiewne, jasne, przezroczyste lub półprzezroczyste, przepuszczające dużo światła.  Na noc wystarczy mieć jedynie rolety, które w ciągu dnia można zwijać. Zrezygnuj z ciężkich zasłon.

 3. Pokochaj jasną paletę kolorów i użyj jej we wnętrzach. Zastosuj jasne barwy nie tylko na ścianach, suficie, ale także na podłodze, kanapie, łóżku, szafie, dywanie. Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest wszechogarniająca biel, beże, szarości lub rozbielone, pastelowe barwy. Farby z połyskiem lub półmat będą lepsze niż matowe, ponieważ będą odbijały światło. Jeśli Twoje oko potrzebuje mocnej barwy, zastosuj ją jedynie w akcentach, a nie na dużych płaszczyznach.

 4. Zastosuj w open space jednolity kolor ścian i jednolite na całej powierzchni podłogi.

  Jeśli chcesz wydzielić strefy w pomieszczeniu, zrób to poprzez ustawienie mebli, zaakcentowanie przestrzeni oświetleniem, obrazem, dywanikiem. Jeśli konieczna jest przegroda, niech będzie ażurowa lub przezroczysta, co pozwoli na wędrowanie wzroku i dostrzeganie, że dalej coś jeszcze jest.

 5. Postaw na lustra. Duże lustra, postawione na podłodze, dają niesamowite złudzenie przestrzeni. Spowodują, ze będziesz miał wrażenie, ze za kanapą czy stołem znajduje się dodatkowy zakamarek.

  Lustra również rozjaśniają pomieszczenie, gdyż odbijają światło. Lustro ulokowane w rogu ściany, wydłuży obraz tej ściany i pomnoży naszą przestrzeń razy dwa.

   

  Zamiast dużego lustra możesz zastosować kilka mniejszych lub lustra o fantazyjnych kształtach.

 6. Najtańszym i bardzo efektownym sposobem na powiększenie przestrzeni w małym pokoiku jest fototapeta. To rozwiązanie nie będzie kiczowate, jeśli zdecydujesz się na tapetę dającą złudzenie perspektywy i dopasowaną do wystroju całego wnętrza. Obecnie jest wiele dostępnych pięknych zdjęć w internecie, które można zamówić  w formie fototapety o pasujących do pokoju wymiarach.

 7. Użyj lekkich mebli! Zastosuj meble na wysokich nóżkach i o lekkiej konstrukcji. Powieś szafki na ścianie zamiast je postawić. Widać wówczas więcej podłogi, co stwarza iluzję, że przestrzeni jest więcej.  Dobierz meble w kolorze zgranym ze ścianą, wówczas na tle ściany będą znikać (warto tak uczynić z kuchnią).

  Jeśli lubisz styl glamour,  możesz do umeblowania włączyć szafki z luster, które optycznie nie zajmują prawie przestrzeni i odbijają światło.

  Lustra na drzwiach szafy powodują, ze ciężki mebel znika. Stosuj lustra wszędzie gdzie dasz radę, jesteś rozgrzeszony!

  Jeśli kochasz nowoczesność i nie boisz się plastiku, poszukaj mebli  przezroczystych.

 8. Szanuj przestrzeń i perfekcyjnie ją wykorzystuj, znajdując niestandardowe sposoby na przechowywanie rzeczy lub stosując meble wielofunkcyjne. Bierzmy w tym względzie przykład z Japończyków, dla których 18 metrowe mieszkanie to mieszkanie duże :). Wszystko potrafią na małym metrażu zmieścić. I cieszmy się, że nie musimy żyć aż tak kompaktowo jak oni :).

 9. Zaryzykuj i namaluj pasy na ścianie, jeśli tylko konwencja, w jakiej chcesz urządzić wnętrze, na to pozwala. W poziomie – poszerzą pokój, w pionie – podwyższą go optycznie. Możesz również użyć tapety. Poza motywem pasów – oszczędzaj w stosowaniu wzorzystych dekoracji. Przeciwnie niż w przypadku luster, nie będzie tym razem rozgrzeszenia dla posiadaczy małych mieszkań :). 

 10. Jeśli możesz, zainstaluj nowe drzwi. Najlepsze są bezprzylgowe,  czyli bez widocznych zawiasów, które wpasowują się w ścianę. Jeżeli zastosujemy ten sam kolor drzwi i ściany, prawie nie widać, że są, po prostu znikają w ścianie!

  Jeżeli zaakcentujemy istnienie drzwi poprzez kolor i dodatkowo zdecydujemy się na poszerzoną maskownicę aż po sufit, optycznie podniesiemy niskie wnętrze.

  Możemy również wybrać drzwi przejrzyste, szklane lub wyłożone lustrem. Na rynku jest wszystko dostępne!

  Cudowne drzwi z lustrem!

 11. Zadbaj o dobrze dobrane sztuczne oświetlenie, by pomagało powiększać powierzchnię po zmroku. Niech światło wydobywa i podkreśla kolejne elementy wystroju i strefy pomieszczenia. Dostosuj wielkość lamp wiszących do wysokości pomieszczenia. Jeśli sufit znajduje się nisko, zrezygnuj z dużych lamp na korzyść oświetlenia punktowego. Lampy stojące lub stołowe powinny być smukłe i tak samo jak meble, lekkie.

  Warto wykorzystać możliwości jakie dają w dzisiejszych czasach paski ledowe i podświetlić niektóre meble od spodu, co wywoła złudzenie, ze unoszą się w powietrzu. Świetnie wygląda w taki sposób podświetlona wyspa kuchenna, czy szafki. Trzeba jednak pilnować się, by nie popaść w przesadę i nie podświetlić tak każdego mebla, który znajduje się w pokoju :).

  Małe wnętrza można urządzić niemal w każdym stylu, ale zdecydowanie najlepiej będą wyglądały, gdy postawisz na minimalizm lub oszczędny i jasny styl skandynawski. Mieszkając na małej powierzchni warto chować nadmiar drobiazgów do szaf. Przestrzeń zagracona wydaje się dużo mniejsza! Pamiętaj, że w przypadku małych mieszkań prawdą jest, iż „mniej znaczy więcej”.

  Być może nie jest łatwo zdecydować  się od razu na burzenie ścian, wymianę okien czy drzwi. Jeżeli jednak zastosujesz choć kilka z przedstawionych pomysłów, na pewno uda Ci się zmienić mieszkanie na lepsze! Wiem, bo przetestowałam to sama. Małe może być naprawdę piękne! 

  LK

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *