ALL YOU NEED IS LOFT

ALL YOU NEED IS LOFT

Styl industrialny zdobył serca wielu z nas bez reszty, w tym również moje. Dlatego postanowiłam napisać parę słów na temat tego stylu, który wydaje się surowy, oszczędny, męski, wcale jednak taki być nie musi. Ja pokochałam jego nieco ocieplony wizerunek.

Niewiele osób może sobie pozwolić  na adaptację do celów mieszkalnych prawdziwego loftu. Jak odmienić zwykłe mieszkanie i wnieść weń nieco atmosfery loftu? Wszystko jest możliwe, w  końcu żyjemy w czasach, kiedy o charakterze wnętrza decyduje przede wszystkim osobowość człowieka i jego wyobraźnia. By dobrze poradzić sobie z zadaniem metamorfozy naszego mieszkania w loft, warto trochę więcej o tym stylu wiedzieć. Nawet jeśli z pewnych atrybutów loftowych będziemy musieli zrezygnować, zawsze znajdą się  takie, którymi będziemy w stanie ten styl podkreślić.

Loft kojarzy się przede wszystkim z post fabrycznymi pomieszczeniami. Jego najłatwiej rozpoznawalne cechy to obszerne, wysokie powierzchnie, bez ścian działowych, z ogromnymi połaciami okien, surowo wykończone. Charakterystyczne dla stylu są arterie rur wentylacyjnych i wodociągowych ciągnące się po ścianach, często odkryta konstrukcja budynku i materiały wykończeniowe kojarzące się z przemysłową halą, takie jak beton, cegła, metal, drewno. Loft uwielbia metalowe lampy, odkryte żarówki, meble z metalu i drewna, metalowe okucia.

W swej podstawowej formie styl industrialny jest bardzo surowy.

 

 

Gdy jednak pozwolimy loftowi poromansować trochę z innymi stylami, okazuje się, że nabiera łagodniejszego wyrazu. A loft romansować bardzo lubi.

Jego podstawowe odmiany:

GLAMOUR LOFT

To moje ulubione połączenie.  Glamour nadaje loftowi elegancji, miękkości i kobiecości. Poprzez kontrast, glamour i loft podkreślają swoje własne zalety. Loftową surowość zderzamy z przedmiotami, które wyglądają”bogato”: lampami błyszczącymi zlotem, srebrem lub miedzią, lustrami, kryształami, tapicerowanymi krzesłami, fotelami i kanapami, poduchami i zasłonami z dobrych tkanin (aksamit, jedwab), meblami z połyskiem. 

Chyba najwierniej to wszystko, co opisuję, oddaje aranżacja, którą wyszperałam dla Was w internecie. Marmurowe podłogi, szafki kuchenne na wysoki połysk, błyszczące dodatki występują obok starej cegły na ścianie, metalowej konstrukcji podtrzymującej sufit, loftowych, ale błyszczących lamp.

 

Są też inne ujęcia tematu, bardziej oszczędne. Kryształowa lampa nad stołem wystarczy, by podkreślić proste piękno pozostałych rzeczy. I na odwrót też to działa, oczywiście :).

W aranżacji LUNY glamour pojawia się w postaci tapicerowanych krzeseł z ozdobnymi nitami i dodatków na stole. Dębowy stół na podstawie z kutego metalu oraz oświetlenie są zdecydowanie loftowe.

 

Glamour i loft w lampach, czyli stalowe długie łańcuchy i kryształowe szkło.

VINTAGE LOFT

Loft uwielbia być nostalgiczny. Dlatego wszelkie przedmioty, które „trącą myszką” doskonale odnajdują się w jego towarzystwie, rozweselają go i zmiękczają  loftową surowość.

 

SCANDIC LOFT

Dzięki połączeniu ze scandi, loft zyskuje świetlistość i przejrzystość. Jasne kolory, dużo drewna, piękne w swej prostocie formy, czynią loft bardzo lekkim i nieskomplikowanym.

 

FOLK /RUSTIC LOFT

Dodajemy szczyptę siermiężnych w swej urodzie materiałów, mebelków rustic, zasłony lub narzutkę w kratę,  pozostawiamy odkryte półki z przedmiotami na widoku. Loft stanie się  mniej wyobcowany, będzie taki „nasz”, swojski. 

Życzę odwagi we wprowadzaniu zmian, kreatywności i udanych aranżacji!

LK

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *