HOME STAGING W PRAKTYCE

HOME STAGING W PRAKTYCE

Wizytę home stagera możemy porównać do wizyty domowej lekarza. Jedyna różnica polega na tym, że to nie my jesteśmy chorzy, to nasz dom wymaga pomocy.  Home stager, tak jak lekarz, najpierw przeprowadzi z nami wywiad rozpoznawczy. Będzie chciał dowiedzieć się, na czym polegają problemy ze sprzedażą lub wynajmem, czy próbowaliśmy już wystawiać ofertę, czy też jeszcze nie, czy były informacje zwrotne od klientów i na co zwracali uwagę. Zastanowi się również, czy cena ofertowa jest zgodna z rynkową. Następnie, home stager będzie chciał dokładnie zbadać dom, by postawić trafną diagnozę. Obejrzy całą nieruchomość. W naszym towarzystwie będzie analizował stan zastany pokój po pokoju, spisywał informacje i robił zdjęcia, by nie zapomnieć o żadnym szczególe. Na bieżąco będziemy mogli obserwować pracę home stagera i uzyskiwać od niego informacje. Na koniec home stager przepisze „receptę”, czyli wskaże jakie są wymagane w nieruchomości zmiany. Określi także mocne strony nieruchomości, które będzie można wyeksponować. Na taką wizytę powinniśmy zarezerwować minimum 2-3 godziny czasu.

W zależności od zakresu zamówionej przez nas usługi, home stager w określony sposób przekaże informację zwrotną: ustnie, pisemnie w ramach raportu i dokładnych wskazówek lub zrealizuje zlecenie kompleksowo, pod klucz, aż do efektu naszego „wow!”.  

Na co home stager zwraca uwagę, przygotowując nieruchomość do sprzedaży lub wynajmu?  

1.Porządek w nieruchomości. Home stager  analizuje w jakim stopniu mieszkanie wymaga posprzątania, w jakim stanie są ściany, meble, zasłony, dekoracje i na ile niezbędne jest uwolnienie lokum od nadmiaru nagromadzonych przez lata sprzętów i przedmiotów (o charakterze indywidualnym, nie nadających się do ekspozycji w sytuacji sprzedaży np. pamiątki, zdjęcia),  które powodują, że przestrzeni wydaje się mniej niż jest w rzeczywistości. Zwraca uwagę  na stopień czystości w kuchni i łazience i na ilość przedmiotów codziennego użytku wystawionych na oglądanie odwiedzających (lokówki, szczotki, dezodoranty, garnki, naczynia). Na czas sprzedaży z nieruchomości powinny być one usunięte lub pochowane. To relatywnie najtańsza zmiana, jaką możemy wprowadzić w nieruchomości, ale przynosząca niewspółmiernie dobre efekty.

Poniżej zdjęcie przed zmianami. Małe jednopokojowe mieszkanie 27m. Było bardzo zagracone, niewygodne, przestrzeń wykorzystywana w sposób nieprzemyślany.

aranżacja

 

Po zmianach. Zbudowano ściankę działową z przesuwanymi drzwiami (by nie zabierały miejsca, w małej przestrzeni to bardzo ważne). Od strony pokoju dziennego na ściance znalazł swoje miejsce telewizor.

stylizacja

Za ścianką działową, mimo bardzo małego metrażu, uzyskano powierzchnię na prawdziwą sypialnię z dwuosobowym łóżkiem.o3

 

2.Kolory we wnętrzu.  Każdy kolor oddziałuje w określony sposób na człowieka. Barwy neutralne i w jasnych odcieniach są najbardziej pożądanymi w home stagingu. Rezygnujemy z barw soczystych, ostrych na rzecz spokojnych aranżacji kolorystycznych. Szarości, beże, biele, podobają się większości nabywców. Intensywne akcenty najlepiej stosować w dodatkach. Dobierając kolory we wnętrzu należy pamiętać, by stosować je w określonych proporcjach. Należy zwracać również uwagę na dobieranie barw, zgodnie z „kołem kolorów”, na zasadzie dopełniania się lub kontrastów. Przemalowanie ścian, czy nawet mebli lub wymiana dekoracji to również  niewielkie inwestycje, które mogą diametralnie odmienić estetykę domu. 

Salon w mieszkaniu przed stagingiem. Mieszkanie 27m.kuchnia

Salon po zmianach. Bardzo stonowana kolorystyka. Biel, czerń, brąz, szarość, niewielki dodatek fioletu. Mieszkanie stało się bardzo jasne, dodatkowo rozświetlone dzięki olbrzymim lustrom i odsłonięciu okien. Klasyczne zestawienie barw dodało elegancji. 

stylizacja

 

3.Wykorzystanie przestrzeni. Home stager analizuje czy przestrzeń mieszkania jest optymalnie wykorzystana i czy jest w stanie zapewnić realizację podstawowych funkcji, takich jak przechowywanie, odpoczynek, gotowanie, jedzenie itp. Home stager może pomóc wydzielić przestrzeń i zaznaczyć jej strefy poprzez odpowiednie ustawienie mebli, dekoracji,  kolorystykę. Niekiedy wystarczy poprzesuwać meble, by uzyskać poprawę. Przestawić telewizor, który stoi na tle okna, usunąć stół czy fotel z ciągu komunikacyjnego, ustawić szafę we właściwym miejscu. Im mniejsze jest mieszkanie, tym większe wyzwanie dla home stagera. Home stager może również doradzić jakie triki zastosować, by przestrzeń optycznie wydawała się większa (jednolite kolory ścian, jednolite podłogi, lustra, foto tapety, wymiana mebli z ciężkich na optycznie lekkie itp). 

Mieszkanie 27 m przed zmianą: salon i ciemną kuchnię przedziela ściana działowa. Typowa moda budowlana z lat 7o-tych. dekoracja

Po zmianie. Ściana działowa między kuchnią a pokojem została usunięta niemal w całości. Kuchnia zyskała dostęp do światła dziennego. Kuchnię zaaranżowano celowo w bieli, by optycznie nie przyciągała uwagi. Pomieszczenie wydaje się o wiele bardziej przestrzenne niż jest w istocie. 

 

stylizacja

Pozostawiono jedynie niewielką część dawnej ściany, by przysłaniała zlew kuchenny. 

aneks kuchenny (2)

 

4.Oświetlenie. Da właściwego wyeksponowania walorów wnętrza niezwykle ważny jest prawidłowy dobór oświetlenia, zarówno funkcjonalnego, jak i podkreślającego nastrój. Zazwyczaj w mieszkaniach decydujemy się na oświetlenie ogólne pomieszczenia, zapominając o tym, które może pomóc podkreślić charakter i klimat wystroju oraz zaakcentować lub wydzielić  funkcję pokoju.

Mieszkanie 64 m. Przed home stagingiem: na środku pomieszczenia lampa wisząca, meble stłoczone, przy stole nie można usiąść  ze względu na ciasnotę i ciąg komunikacyjny. Stół nie spełniał w tym miejscu swojej roli.

wnętrz

Po home stagingu: punktem centralnym pomieszczenia stała się komoda- barek. Dzięki oświetleniu wyeksponowane zostały stojące na niej przysmaki. Łatwo zauważalne i dobrze oświetlone są także fotografie. Oświetlenie ogólne w tym miejscu okazało się niepotrzebne, gdyż jego rolę przejęły lampy z kuchni i pokoju obok (na zdjęciu nie są widoczne).

wnętrz

 

 5. Spójność stylizacji. Nieruchomość powinna być spójna pod względem doboru kolorów, dekoracji, mebli. Przedpokój jest wizytówką mieszkania i już w przedpokoju powinniśmy doświadczać zapowiedzi tego, co ujrzymy dalej we wnętrzu. Salon, sypialnia, łazienka, czy kuchnia – kolory w nich zastosowane i materiały, powinny przenikać się i „rozmawiać ze sobą”. Wówczas mamy poczucie harmonii, dobrze czujemy się we wnętrzu. 

Przedpokój przed zmianami. Mieszkanie 64 m. Widoczna część klatki schodowej i pomieszczenie gospodarcze na klatce.

aranżacja

Po zmianie. Po uzyskaniu zgody spółdzielni mieszkaniowej  część korytarza klatki schodowej przyłączono do mieszkania.  Dawne pomieszczenie gospodarcze zostało przeznaczone na dodatkową garderobę. Całość rozświetlono białą farbą i lustrami na drzwiach suwanych, za którymi nikną wszelkie ubrania, buty i torby. Aranżację dopasowano do reszty mieszkania. Przebudowa przedpokoju zwiększyła wartość rynkową mieszkania  poprzez zwiększenie metrażu mieszkania do 70m,  zapewnienie dodatkowych miejsc do przechowywania (dwie garderoby), spójną aranżację.

aranżacja

 

6.Depersonalizacja i neutralizacja. Nieruchomość  po home stagingu powinna być w stanie wzbudzić zainteresowanie większości nabywców z danej grupy docelowej na rynku. Młodej rodziny, studenta, pary, singla. Dlatego mieszkanie powinno być pozbawione osobistych akcentów, odświeżone, udekorowane, gotowe na przyjęcie nowych mieszkańców. Gdy wybieramy się na wakacje i oglądamy zdjęcia hoteli, oczyma wyobraźni widzimy siebie  siedzących wśród pięknie ułożonych poduszek na kanapie, przy elegancko nakrytym stole, czy kładących się spać w nienagannie posłanym łóżku. Tak samo, nieco w hotelowym stylu, powinniśmy prezentować nasze mieszkanie. Home stager nam to ułatwi. Jedną z najtrudniejszych rzeczy dla właściciela nieruchomości  bywa zrozumienie, że lokum ma się podobać nie jemu, ale kupującemu!

Mieszkanie 64m. Przed zmianą.  Wymięta pościel, przy podłodze przybrudzone ściany, pokój wyraźnie potrzebuje odnowienia. 

projektowanie

Po zmianie. Wszystko zachęca świeżością, choć meble są te same. Nabywca łatwiej wyobrazi sobie, ze ten pokój może być jego sypialnią.

projektowanie

7.Prezentacja wnętrza. Home stager aranżuje wnętrze w taki sposób, by prezentowało się jednakowo dobrze  w rzeczywistości i na zdjęciach. Dobór kolorystyki, strefowanie przestrzeni, dobór dodatków i ozdób, oświetlenia – to wszystko traci sens, jeśli na koniec nie zadbamy o wykonanie bardzo dobrych zdjęć naszej nieruchomości. Dobrych zdjęć, czyli bez „chwiejących się” ścian, bez prześwietleń, dobrze eksponujących walory mieszkania, o dobrym kontraście i jasności. Takie zdjęcia spowodują, ze oferta wyróżni się na tle innych ofert. Gdy prezentujemy mieszkanie odwiedzającym powinniśmy zadbać, by było wypucowane i pięknie pachnące. Nieruchomość powinna oddziaływać pozytywnie na wszystkie zmysły potencjalnych nabywców. Home stager podpowie, jak to zrobić.

Mieszkanie 64 m. Przed zmianą.

d1

Po zmianie. Dobra ostrość, kontrast, wyeksponowana perspektywa. Zdjęcie „sprzedaje” nie tylko zalety pomieszczenia, ale także dodatkowo  nastrój i styl życia.

IMG_3342

 

I tak pokrótce opisałam pracę home stagera – lekarza nieruchomości. Zaprezentowane na zdjęciach mieszkania znalazły nabywców dosłownie w jeden dzień i za bardzo dobrą cenę. Zadowoleni byli i nabywcy, i sprzedający. I home stager :). 

LK

 

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *