Wiosenne dekoracje z kwiatów

Wiosenne dekoracje z kwiatów

„I will buy flowers myself” – takie zdanie rozpoczyna powieść Virginii Woolf, „Mrs Dalloway”. Dzisiejszy dzień obudził mnie podobną myślą. Za oknem prawdziwa wiosna. Krokusy i żonkile rozprzestrzeniają się na trawnikach, fiołki pod krzakami w pobliżu na parkingu, a w kwiaciarniach pełno obłędnie pachnących hiacyntów. Nic dziwnego, że nabrałam ochoty, by coś zmienić w swoim najbliższym otoczeniu. Natura się budzi, słońce dłużej świeci i atmosferę wiosennego ożywienia i pogody chcę czuć także wtedy, gdy przebywam w domu.

Kwiatowe dekoracje to najprostszy sposób, by wiosenną aurę wprowadzić do wnętrza. Postanowiłam przedstawić kilka pomysłów, które być może zachęcą Was do urządzenia wiosny w swoich domach i pomogą stworzyć oryginalny akcent dekoracyjny.

Gdy myślimy o kwiatach, najczęściej wyobrażamy sobie bukiety. Zacznijmy zatem od bukietu.
Bukiet wiosenny powinien być pełen radości. Zadbajmy, by zestawić ze sobą pastelowe i delikatne kolory. Wiosna to tulipany, jedyne kwiaty, które rosną nawet w wazonie. Tulipany doskonale sprawdzą się w towarzystwie frezji, które, choć mniej okazałe, pięknie pachną.

bukiet1bukiet2bukiet3

Gdy mamy już bukiet, warto pofolgować naszej fantazji i postawić kolejne kroki na aranżacyjnej drodze. Spróbujmy wykorzystać do tego celu wiosenne kwiaty cebulowe. Hiacynty, szafirki, krokusy, narcyzy, żonkile i oczywiście tulipany.
By wzrok miał czym się sycić, przeznaczamy na naszą dekorację więcej miejsca. Bierzemy kilka naczyń i do każdego sadzimy po jednej lub po kilka cebul. Naczynia z kwiatami ustawiamy obok siebie. Powtarzanie formy to często stosowany zabieg aranżacyjny, który daje naprawdę bardzo dobre efekty.

powtarzanieform1

powtarzanieform3

Może oczywiście się okazać, ze taka propozycja, to dla nas wciąż za mało. Nabraliśmy już trochę odwagi i jesteśmy gotowi na większą porcję szaleństwa. Cóż wtedy robimy? Zamiast zwykłych doniczek dostępnych w sklepach, szukamy nietypowych naczyń, które mogłyby doniczki zastąpić. Bierzemy wszystko co nam pod rękę wpadnie 🙂 : szklankę, filiżankę, metalową puszkę, wiklinowe gniazdo, czajnik, konewkę lub kosz na zakupy. Granice dla pomysłowości stawiamy tylko w tym miejscu, w którym nasze kwiaty mogłyby już nie przetrwać. Niekiedy szaleństwo się opłaca, spójrzcie!
innenaczynia1innenaczynia2innenaczynia3innenaczynia4
Z czasem może być też tak, że dojdziemy do wniosku, iż uroda samych kwiatostanów to nie wszystko, co może zaintrygować w dekoracji. Wyeksponujmy wówczas korzenie roślin, umieszczając je w szkle. Rezultat gwarantowany.
korzenie1korzenie2

Jeśli są wśród nas osoby, których dotychczas przedstawione propozycje nie satysfakcjonują, za nic mają bukiety i inne aranżacje i marzą o własnym ogrodzie, niech stworzą własny mini ogród! Wystarczy mieć szklane naczynie, trochę ziemi, żwiru, kory, mchu, kamyczków, ozdobnych szyszek czy gałązek i oczywiście roślinki. Wybór roślin uzależniamy od tego, czy lubimy kwiaty podlewać, czy też nie 🙂 .Dla leniuchów polecam kaktusy i skalniaki. Na pewno przetrwają!

Mam też propozycję dla ogrodnika – minimalisty. 🙂 To nowoczesna aranżacja. Kilka gałązek różnych roślinek. Niewielkich. Tu główną rolę odgrywają naczynia o ciekawych kolorach i kształtach.

minimalizm1minimalizm2

Mam nadzieję, ze przedstawione propozycje są w stanie zaspokoić różne gusta. Na koniec pozostaje nam jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto tak tworzyć?
Tak! Wiemy już, ze kwiaty nie pozwolą nam zapomnieć o urodzie świata. Im więcej fantazji, tym wspanialszy możemy uzyskać efekt!
Poza tym, jest jeszcze jeden ważny argument, choć nie każdy zdaje sobie z niego sprawę. Tworząc te dekoracje, przekonujemy się, jak bardzo jesteśmy otwarci i kreatywni. Stąd już prosta droga do stwierdzenia, ze kwiaty mogą pomóc każdemu rozwiązać niejeden problem.
W jaki sposób? Czy to naprawdę możliwe? – zapytacie.
Sprawdźcie. Wystarczy otoczyć się kwiatami w niezwykłych naczyniach. Rozmawiać z nimi. I kwiaty odpowiedzą … dadzą Ci inspirację i pomysły! 🙂

LK

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *